Для середньострокового росту котирувань нафти необхідно зниження видобутку на 1,5 млн барелів на добу (б/д) та більше нафти, а заплановане скорочення на 1 млн б/д не матиме ефекту. Таку думку у коментарі enkorr висловив старший віце-президент з енергетики британського філіалу RJ O'Brien Limited в Лондоні Олег Гирко.
«Проблема в тому, що більшість членів картелю на даний момент не виконує свою квоту. Тобто при зниженні видобутку на 1 млн б/д, лише шість країн знизять виробництво і реалістично з 1 млн б/д вийде лише близько 340 тисяч б/д фактичного падіння видобутку», — вважає експерт.
При цьому він зазначив, що за прогнозами швейцарського банку UBS для стабілізації нафтових цін необхідно зниження видобутку мінімум на 500 тис. б/д. Разом з цим, на думку експертів Goldman Sachs, лише зниження видобутку мінімум на 1 млн б/д може призвести до зростання цін.
«У разі посилення беквардації додатковий попит також очікується з боку long only інвесторів — на даний момент перехід з грудня на січень на нафті Brent дає заробіток у розмірі $1,95/барель, тоді як з грудня на червень принесе $8,31/баррель» — каже Гірко.
На його думку, на новини про скорочення видобутку ринок зреагував очікувано — грудневий Brent злетів майже до $90/барр. у понеділок, що на 5 доларів вище, ніж у п'ятницю.
«Ранкова сесія вівторка в Лондоні не принесла значних змін, Brent торгується в діапазоні $89-$90/барр», — зазначає представник RJ O'Brien Limited.
З його слів, станом на вересень видобуток ОПЕК виріс на 230 тис. б/д досягнувши 29,89 млн. б/д. Більше половини зростання сталося за рахунок Лівії. Разом з цим на його думку, підвищення видобутку на 100 тис. б/д, заявлене минулого місяця, було скоріше політичним кроком.
Експерт також вказує, що на думку аналітиків агентства FGE, котирування стабілізуються в районі $90/барель до кінця року при зниженні видобутку на 1,5 млн барелів на добу (реальна цифра з урахованою квотою становитиме близько 500 тисяч барелів).
«Падіння попиту в результаті посилення долара і дороговизни стільців може збільшитися в разі рецесії, яка може призвести до зниження споживання на 2-3 млн. бар», — вважає представник британського філіалу RJ O'Brien Limited.
Він також наголосив, що доля російської нафти, що ввозиться в ЄС, впала на 60% порівняно з початком року. Північна Європа в даний момент експортує менше 200 тис. барр, що на 1 млн бд менше, ніж до початку війни. У той же час найбільші покупці ресурсу з рф — Китай, Індія і Туреччина —теж почали бути обережними. У червні вони викупили 2.2 млн барр, а вже у вересні ця цифра зменшилася на 350 тис. барр..
«Хоча росія категорично заявила, що вони не продадуть ні барель тим країнам, хто підпишеться під програму про граничні ціни, вже саме існування верхньої стелі дозволить основним покупцям диктувати свої умови», — каже він.
Окрім цього, з його слів, з грудня також набуває чинності заборона на страхування суден, що транспортують російську нафту. «Але в росії не сумують, адже є домовленість з талібаном про бартер в обмін на родзинки та лікувальні трави, а лікувати там таки є кого», — зазначає Гірко.
Він також зазначив, що наразі продовжуються страйки на французьких НПЗ.
«Total скуповує дизель у вікні Platts для виконання вже обговорених поставок. Календарний спред на жовтень-листопад по газойлю зріс до $63 за тонну. Ще тиждень тому це коштувало менше $40/т, два тижні тому — $18/т», — зазначив він.
Нагадаємо, у Відні 5 жовтня відбудеться перше з початку пандемії COVID-19 офлайн-засідання міністерського моніторингового комітету ОПЕК+ (JMMC), а також міністерська зустріч ОПЕК+. На ньому міністри хочуть обговорити змогу зниження квот із видобутку, потенційні обсяги, які обговорюються у ЗМІ, варіюються від 0,5 до 1 млн б/д й «вище».