«Це має стати сигналом окупантам в Криму, що Україна не допустить зникнення кримськотатарської мови», — Верещук про необхідність розробки правопису

Фото: сторінка Фейсбук Ірини Верещук Ліна Тимошина 07 Березня 2023, 10:04

Кримськотатарська мова має бути захищена. Національна комісія з питань кримськотатарської мови першочергово зосередиться на розробці правопису.

Про це заявила Віцепрем’єр-міністр Ірина Верещук, під співголовуванням якої відбулося перше засідання Національної комісії з питань кримськотатарської мови, передає пресслужба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України у Фейсбук.

Кримськотатарська мова – це унікальне культурне надбання, що знаходиться під захистом ЮНЕСКО. І саме ми зобов’язані її зберегти. Зараз маємо сфокусуватися на тих напрямах, які дають реальні результати. Першочергово – розробити правопис і нормативно-правову базу для його офіційного затвердження. Це має стати сигналом окупантам в Криму, що Україна не допустить зникнення кримськотатарської. Ми докладемо максимум зусиль для її розвитку, в тому числі через діяльність Нацкомісії, – наголосила Верещук.

Зазначається, що учасники засідання зосередилися на першочергових кроках з виконання Стратегії та Операційного плану з її реалізації. Основною умовою функціонування будь-якої мови є наявність правопису. У відомстві наголосили, що саме затвердження правопису зможе підсилити авторитет кримськотатарської мови й сприятиме її популяризації в Україні та світі.

Учасники обговорили можливість створення робочої групи з питань правопису кримськотатарської мови. До її складу мають увійти мовознавці, які працюватимуть над розробкою офіційного правопису кримськотатарської мови на основі латинського алфавіту.

Нацкомісія була утворена урядом на початку січня цього року на виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки. Співголовами Нацкомісії також є Постійний Представник Президента в АРК Таміла Ташева та Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

У засіданні взяли участь представники державних органів, які входять до складу Нацкомісії, а також науковці та мовознавці з освітніх установ.

Як повідомляли QIRIM.News, уряд України створив Національну комісію з питань кримськотатарської мови для виконання Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки.

Як повідомляли QIRIM.News, Голова Меджлісу Рефат Чубаров закликав відгукнутися фахівців з питань кримськотатарської мови для відновлення її цілісності освітнього, інформаційного, комунікаційного простору.

Як повідомляли QIRIM.News, у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій розповіли, що за чотири місяці збору друкованих та онлайн-джерел кримськотатарською мовою для створення Національного корпусу кримськотатарської мови опрацьовані та внесені до каталогу 675 матеріалів понад 180 авторів. Наразі найстаріший твір датований 13 століттям.

Як писали QIRIM.News, у серпні 2022 року Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України повідомило, що у межах реалізації Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки в Україні буде створено Національний корпус кримськотатарської мови (НККМ).

Источник