«Рухомі культурні цінності України на території тимчасово окупованого Криму наразі знаходяться у небезпеці», — експерти мережі Кримської платформи вимагають позбавити РФ статусу держави-члена ЮНЕСКО

Ліна Тимошина 21 Листопада 2022, 13:24

Експерти мережі Кримської платформи вимагають позбавити Російську Федерацію статусу держави-члена ЮНЕСКО, а також права головувати в Комітеті Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Про це йдеться у зверненніекспертів мережі Кримської платформи щодо дій Російської Федерації на окупованих нею територіях по відношенню до об’єктів культурної спадщини, опублікованому на сайті Регіонального центру прав людини.

Розуміючи всю небезпеку та враховуючи ризики, що їх може нанести протиправна діяльність РФ на території України, вкотре закликаємо міжнародну спільноту звернути увагу на процеси руйнування та знищення культурної спадщини України, зокрема на процеси незаконного переміщення культурних цінностей України на територію Російської Федерації, — йдеться у зверненні.

Зазначається, що з відкритих джерел відомо про факти пограбування окремих музейних установ, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях Херсонської, Запорізької, Донецької областей. Зокрема, силами російських збройних угрупувань під прикриттям так званої «евакуації» були вивезені колекції Херсонського обласного краєзнавчого музею, Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка, Мелітопольського краєзнавчого музею, Маріупольського краєзнавчого музею та Художнього музею імені Архипа Куїнджі. Також є інформація щодо вивезення архівних матеріалів з Державного архіву Херсонської області.

Представники Експертної мережі Кримської платформи вже неодноразово закликали міжнародну спільноту звернути увагу та вжити належних заходів, що були б направлені на захист, збереження та порятунок культурної спадщини України на тимчасово окупованих територіях, зокрема на території тимчасово окупованого півострова Крим.

Зокрема, експерти акцентували увагу міжнародної спільноти на нищівний характер для української культурної спадщини від здійснення процесів незаконного переміщення культурних цінностей України на територію Російської Федерації, здійснення незаконних археологічних розкопок, зокрема на території Національного заповідника «Херсонес Таврійський» у Севастополі, пам’ятки всесвітньої культурної спадщини, що охороняється ЮНЕСКО, проведення так званих «реставраційних та відновлюючих робіт» тощо, — йдеться у зверненні.

З огляду на сьогоденний перебіг подій, експерти мережі Кримської платформи переконані, що рухомі культурні цінності України на території тимчасово окупованого півострова Крим наразі знаходяться у небезпеці.

Попередньо, окупаційна влада оголосила про свої наміри «перемістити цінності на безпечну територію» через нібито загрозу артилерійських обстрілів з українського боку. Повідомлення подібного змісту активно поширюють російські ЗМІ у російському та світовому інформаційному просторах, супроводжуючи інформацію вигаданими та непідтвердженими фактами вже завданих руйнувань з боку Збройних сил України, — наголосили експерти.

Вони підкреслили, що діяльність Російської Федерації є протиправною та порушує основні норми міжнародного права щодо захисту та збереження культурної спадщини. Попри те, що Російська Федерація є членом ЮНЕСКО, а також головує в одному з ключових органів з охорони культурної та природної спадщини – Комітеті Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, діяльність Російської Федерації прямо суперечить основним принципам цієї міжнародної організації.

Источник