Родичі бранців Кремля, схоплених росіянами в Криму, зустрілися з представниками Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими Ліна Тимошина 09 Березня 2023, 09:36

У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими відбулася зустріч з учасниками ГО «Об’єднання родичів політв’язнів Кремля», які представляють рідних та близьких цивільних громадян України, ув’язнених росією в період з 2014-го по 2021-й роки. Більшість заручників були схоплені росіянами на території Криму.

Про це повідомляє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими у Телеграм.

Штаб координує всі державні служби, які займаються поверненням як військовополонених, так і цивільних заручників. Цивільними переважно займається Офіс Омбудсмена та Служба безпеки України.

Якщо нам вдається домовитися про обмін цивільних, ми їх повертаємо. Але сподіваємося знайти механізм повернення цивільних згідно з Женевськими конвенціями, коли їх мають відпустити без жодних умов і одразу, – зазначив представник Штабу.

За словами представника Офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, українська сторона намагалася зрушити з місця процес повернення цивільних. Для цього на переговорах омбудсменів у Туреччині росіянам серед іншого запропонували репатріацію літніх людей, жінок, поранених, важко хворих і тих, кого схопили з 2014-го й до початку повномасштабного вторгнення. Та поки що рф не продемонструвала готовності виконувати запропоноване.

Зазначається, що зараз Координаційний штаб налагоджує роботу з російськими правозахисниками для з’ясування долі утримуваних росіянами цивільних. Також це необхідно для того, щоби, коли стане відомо місце утримання, адвокати могли вимагати доступу до наших людей.

Цивільні заручники, як і військовополонені, обліковані в Національному інформаційному бюро (НІБ). Якщо у людей є інформація про переміщення їхніх рідних в інші місця утримання, необхідно повідомляти до НІБ.

Зараз відомості про місце утримання не впливають на повернення, але в разі обміну «всіх на всіх» нам необхідно знати де і кого утримують, щоб нікого не залишити в неволі. Це стосується як цивільних, так і військовослужбовців, — зазначили у Координаційному штабі.

Источник