Асіф АлієвQHA 03 Травня 2023, 18:10
29 квітня у Козачій бухті Севастополя, ймовірно, після удару безпілотника спалахнув резервуар з паливом, заявив голова анексованого Росією міста Михайло Развожаєв. Пожежу не вдається загасити.
«Горить резервуар з паливом у районі вулиці братів Манганарі в Козачій бухті. За попередньою інформацією, спалах стався через влучення БПЛА», — написав о п’ятій ранку Развожаєв у своєму телеграм-каналі.
За його словами, площа пожежі становить близько 1 тисячі квадратних метрів, їй присвоєний найвищий рівень складності.
Влада анексованого Криму регулярно заявляє про атаки безпілотників на Чорноморський флот, що базується в Севастополі. Українська влада не підтверджує ці повідомлення, але загалом заявляє про легітимність ударів по півострову, контроль над яким Росія отримала у 2014 році.
Пізніше Развожаєв повідомив, що прибув на місце надзвичайної події і очолив оперативний штаб.
«Ніхто з людей не постраждав…Цивільним об’єктам нічого не загрожує», — запевняє очільник окупаційної влади.
«Ситуація під контролем наших пожежних та всіх оперативних служб. На місці 18 пожежних розрахунків, 60 вогнеборців доблесно борються з вогнем, очікується прибуття пожежного поїзда…Оскільки обсяг палива великий, то знадобиться час на локалізацію займання».
На думку Развожаєва, пожежа на нафтобазі «не вплине на ситуацію із постачанням паливом Севастополя».
«Ці резерви були залучені для постачання пального на автозаправні станції», — запевняє він.
Але через інцидент Росспоживнагляд почав проводити виміри гранично допустимої концентрації шкідливих речовин у мікрорайоні Козача Бухта.
Результати замірів ще не оголошені.
В соцмережах почали з’являтися чисельні відео і фото масштабної пожежі. На них видно, що горить значна територія і вогонь від пожежі підіймається високо над містом.
Українська сторона зранку в суботу не коментувала вказану подію і не підтверджувала свою причетність до атаки на нафтобазу.
Однак організація «Атеш», яка називає себе «партизанським рухом українців і кримських татар» на окупованих територіях вранці 29 квітня розмістила в своїх соцмережах запис: «В Севастополі все тільки починається».
Генеральний штаб Збройних сил України, своєю чергою, нагадав, що саме сьогодні святкується 105-а річниця підняття українських прапорів на кораблях Чорноморського флоту і Севастопольській фортеці.
Саме 29 квітня 1918 році командувач флоту, контр-адмірал Михайло Саблін під «патріотичним тиском української більшості» екіпажів кораблів ЧФ і української громади Севастополя офіційно оголосив весь Чорноморський флот флотом Української Народної Республіки та віддав наказ урочисто підняти українські прапори на кораблях та Севастопольській фортеці.
Пізніше Головне управління розвідки міністерства оборони України повідомило, що через вибух в Севастополі було знищено понад 10 резервуарів з нафтопродуктами загальною місткістю 40 тисяч тонн.
«Вибухи в Севастополі ― кара Божа за Умань! (через російський ракетний удар по житловому будинку в Умані 28 квітня загинуло 23 цивільних, зокрема 5 дітей, — Ред.)», — так прокоментував цю подію представник ГУР Андрій Юсов.
Що таке Козача бухта в Севастополі
Козача — одна з двох бухт в Севастополі, що знаходиться за 15 км на південний захід від центру міста. Вона тривалий час використовується для розміщення військових об’єктів.
В цьому районі також мешкають родини військових Чорноморського флоту РФ і дислокується декілька військових частин.
Зокрема, так розміщується морська піхота ЧФ РФ.
Експерт українського Центру стратегічних комунікацій і інформаційної безпеки Максим Майоров звертає увагу, що палаюча нафтобаза розташована впритул до сліпів (сліп — пристрій для підйому і спуску кораблів) російських десантних кораблів в Севастополі.
Це все належить до інфраструктури 810-ї бригади морської піхоти ЧФ РФ. Відповідно, атака на нафтобазу може розглядатися не просто як руйнування інфраструктури і знищення запасів паливних ресурсів противника, але і як удар по військовому об’єкту, «одному з найважливіших» у Севастополі.
«Прикриття автобази з неба було безпосереднім завданням 810-ї бригади. Вони мали захищати її як себе самих», — робить висновок аналітик.
Раніше об’єкти Чорноморського флоту Росії в Севастополі вже ставали об’єктами нападів морських і повітряних безпілотників.
Так, наприкінці липня 2022 року БПЛА атакував штаб ЧФ. Постраждали п’ятеро співробітників штабу флоту.
Вже 29 жовтня відбулась наймасштабніша атака морських і повітряних дронів на військовий флот у сучасній історії. Вранці того дня до 10 безпілотників змогли пробратися до берегів Севастополя і атакувати російські кораблі.
РФ визнала влучання лише в мінний тральщик, українські експерти заявляли, що ймовірно пошкодження отримав також і флагман флоту — фрегат «Адмірал Макаров».
Київ прямо не взяв на себе відповідальність, але президент Володимир Зеленський через два тижні після атаки на ЧФ РФ оголосив про створення повноцінного «флоту морських дронів».
«Упевнений, мільйони людей підтримають цей важливий напрям оборони України. Як це працює, усі вже бачили», — зазначив очільник держави.
За матеріалами: BBC