Постачання скрапленого газу в Україну скоротилося у вересні

Імпорт скрапленого газу в Україну у вересні 2022 р. склав 70,9 тис. т, це на 5,2 тис менше ніж у серпні 2022 р.. Динаміка до вересня 2021 р. складає -46%. Про це повідомили у Консалтинговій групі «А-95» з посиланням на власне дослідження. Внутрішнє виробництво автогазу у країні несуттєво збільшилося і склало у вересні 19,7 тис. т.

Доля автомоібльного імпорту у вересні збільшилася у порівнянні з серпнем з 60 до 64%. Найбільшими джерелами імпорту скрапленого газу в Україну лишаються Польща та Румунія, звідти було доставлено понад 65% імпортних обсягів.

За словами українських компаній, зниження постачань було очікуваним, адже весь серпень відчувався надлишок пропозицій. Станом на 7 жовтня ринок подає ознаки збалансованості. У той же час трейдери очікують, що найближчим часом можливий і дефіцит. Так, вже відчутне скорочення постачань з Румунії. «Булмаркет сильно затримує відвантаження у Галаці, вагони чекають вже других тиждень», — каже менеджер с постачань мережі АЗК.

Проблему підтверджує інший, гуртовий трейдер. «Вони продали багато газу наперед, а постачань нема. Зараз там на завантаження очікують ресурсу до 3 тис. т, а 10 жовтня очікується 1,5-,17 тис. т», — каже директор компанії-імпортера з Києва. За його даними, постачання у Галац мають стабілізуватися ближче до 20-х чисел жовтня.

Трейдери також звертають увагу, що решта портів Румунії, що обробляють LPG – Мангалія та Констанца – також порожні, оскільки через дії російської залізниці зриваються плани постачань казахського газу у російські порти Тамань та Темрюк.

Джерело у крупній польській компанії також звертає увагу на шкідливу бездіяльність російської залізниці, що призвела до скорочення імпорту у Польщу казахського сухопутного ресурсу, призначеного для України.

Інший трейдер відмічає складності з відвантаженням газу з регіону АРА через польські порти: «У портах активно розвантажується вугілля, і так буде, думаю, до кінця зими. Під’їзді шляхи заставлені, а пріоритет саме у вагонів під вугілля».

Разом з тим очікується сплеск попиту з боку зерносушарок. «Затяжний період дощів не давав збирати, на деяких полях до половини соняшника вже на землі. Зараз також активно збираємо кукурудзу та вже віддаємо на сушку, бо зерно надто вологе. По стандарту ми здаємо кукурудзу з вологістю 14, а зараз хоч би до 30 довести», — каже представник невеликого аграрного підприємства з Чернігівщини.

Власник елеватору на Сумщині у свою чергу очікує активність з боку аграріїв ближче до середини жовтня. «Після дощів багато хто буде намагатися максимально висушити зерно на сонці поки дозволяє погода, аж потім попит на газові сушарки буде більшим», — каже він.

Нагадаємо, що на фоні здорожчання природного газу у вересні-листопаді 2021 р. суттєво зріс попит на скраплений газу з боку зерносушарок. За оцінками Консалтингової групи «А-95», у сезон активного споживання щомісячний обсяг закупівлі LPG аграріями складав біля 35 тис. т. Втім в наслідок російського вторгнення багато елеваторів було знищено, то ж у 2022 р. попит з боку сушарок може скоротитися значним чином.

Источник