«Організація Z.1». Вчені випустили книгу про окупацію Одеси у часи Другої світової (фото)

У створенні наукового видання взяли участь румунські та українські вчені, зокрема одеський історик Андрій Красножон. У книзі йдеться про те, як з музеїв та бібліотек Одеси вивозили культурні, мистецькі та археологічні цінності. Для цього у окупантів була спеціальна організація. Книгу презентують невдовзі в Одесі.

Про нове видання розповів на своїй сторінці ректор Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського Андрій Красножон, повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.

Видання «Археологія, історія і політика в Трансністрії. 1941-1944» вийшло друком. Його
останніх три роки готували у Бухаресті, Кишиневі та Одесі українські вчені разом з румунськими колегами.

Видання – підсумок досліджень про румунських та місцевих вчених-археологів, які працювали в окупованій Одесі на режим Антонеску в період Другої світової війни. Завдяки знайденим унікальним документам історики дізналися через 80 років, хто саме, коли, куди саме та за чиїми наказами вивозив з Одеси культурні, мистецькі та археологічні цінності з міських музеїв та бібліотек. За словми одеського вченого, багато чого з вивезеного так і не було повернуто в Україну після 1945 року, залишившись в Румунії, дещо було втрачено під час переміщень або військових дій.

Ця книга – про долі науковців та музейних колекцій, про археологію та війну. Про наймогутнішу у румунській Трансністрії 1941-44 рр. військову організацію – так звану SCOD (Одеську трофейну службу), яка ще називалася «Організація Z. 1» (красномовна паралель з сьогоденням, – ред.). Лише стародавніх монет і медалей нею було вивезено понад 50 тисяч – тобто майже вся нумізматична колекція, яка була напередодні війни в Одеському археологічному музеї, – зазначив Андрій Красножон.

Служба також спеціалізувалася на експропріації книжкових зібрань державних та приватних бібліотек міста. Вся Одеса цілком і повністю розглядалася співробітниками SCOD як великий трофей, підкресює історик. В унікальному виявленому архіві Служби фігурують імена поважних учених, які брали участь у цій роботі – з усією кореспонденцією, документацією, звітами, актами прийомки-передач. Наслідки цього фонди Одеського археологічного музею відчувають й дотепер.

Чи доречні паралелі із сучасними подіями в Україні? Чи є архів Служби підставою для запровадження реституцій? Чому моєму румунському співавтору рекомендували не видавати цю книгу (принаймні за межами своєї країни)?
Все це обговоримо на презентації, яка відбудеться в Одесі 7 березня, у вівторок о 16.00 за адресою Троїцька 49/51 (Обласна бібліотека ім. Грушевського), – повідомив Андрій Красножон.

Румунські співавтори приєднаються по зум-трансляції, яка доступна також і для всіх бажаючих за посиланням:

Join to conf. Zoom:
https://us04web.zoom.us/j/76664622934…
Identeficator of the conference: 766 6462 2934

Access code: 1111Источник