Neftochim Burgas таємно допомагає рф продавати нафту на світових ринках – розслідування

Neftochim Burgas – найбільший нафтопереробний завод (НПЗ) Болгарії, зловживаючи винятком, який зробили цій країні щодо купівлі російської нафти, допомагає росії продавати нафту на світових ринках.

Як повідомляє «Економічна правда», це виявило спільне розслідування Global Witness, Центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA) й Центру вивчення демократії (CSD).

Розслідування показало, що НПЗ уже приніс у бюджет рф приблизно 1,1 млрд євро податків.

Після введення Євросоюзом санкцій проти російської нафти для Болгарії зробили виняток, який пояснили національною безпекою країни у сфері постачань енергоносіїв.

Виняток передбачав, що Болгарія не може перепродавати імпортовану російську нафту іншим країнам. Водночас дані за 2023 рік показали, що обсяги нафти, які закуповує Болгарія, не можна пояснити енергобезпекою цієї країни.

Болгарія стала четвертим за величиною покупцем російської сирої нафти, що транспортується морем, поступаючись лише Індії, Китаю й Туреччині.

Розслідування показало, що замість того, щоб просто задовольнити внутрішній попит, НПЗ Neftochim Burgas почав використовувати виняток для Болгарії, аби сприяти продажу російської нафти на світових ринках.

Логіку дій цього підприємства легко пояснити, якщо врахувати, що його контрольний пакет акцій належить і управляється російським гігантом викопного палива «лукойлом».

За оцінками аналізу CREA, лише морський експорт нафтопродуктів через Болгарію оцінюється в 984 млн євро за перші 10 місяців 2023 року.

«У той час як країни ЄС відчувають тягар ембарго, Burgas купує російську нафту зі значними знижками у «лукойлу» і продає продукти нафтопереробки на світовому ринку», – зазначили розслідувачі.

При цьому кремль отримує подвійну вигоду від організованої через Burgas торгівлі: один раз – у вигляді податків, що стягуються з виробництва й експорту нафти, купленої НПЗ, і другий раз – від податків, які сплачує «лукойл», друга за величиною компанія росії й кінцевий власник 99% НПЗ Neftochim Burgas.

Дані Євростату показують, що з березня по липень 2023 року Болгарія експортувала в ЄС 304 тис. тонн нафтопродуктів. За цей же період Neftochim Burgas імпортував 2,1 млн тонн російської нафти і лише 216 тис. тонн неросійської нафти.

Розслідувачі також не виключають, що до реекспорту російської нафти причетні й двоє менших болгарських НПЗ. При цьому деякі продукти нафтопереробки, які Болгарія експортувала в Румунію (що становить 52% усього експорту ЄС), також могло бути спрямовано безпосередньо в Україну.

Burgas не лише створив чорний хід для російської нафти в ЄС. НПЗ також експортує продукцію до інших юрисдикцій, в яких застосовано ембарго на російську нафту, таких як Сполучені Штати. Дані судноплавства показують, що цього року США імпортували понад 70 тис. тонн нафтопродукту з Burgas.

Водночас дані Євростату також показують, що велику кількість нафтопродуктів, обсяг якої важко пояснити, було експортовано без зазначення країни призначення.

На «лукойлі» кажуть, що російська нафта необхідна для безперебійної роботи заводу в Бургасі. Але дані про відвантаження, з якими ознайомилися Global Witness і CREA, показують, що до повномасштабного вторгнення росії в Україну НПЗ мав різноманітні джерела постачання, включаючи Близький Схід, Північну Африку і Європу. Водночас на сьогодні таких альтернатив кардинально поменшало.

Крім того, розслідування показало, що лазівки в нафтопереробці допомагають обходити західні санкції, коли нафта, яку було транспортовано за межі росії, після переробки на такі продукти, як дизельне пальне або бензин, далі легально імпортується по світу.

«Західне ембарго на російську нафту мало на меті підірвати доходи кремля й перешкодити його здатності вести війну проти України. Але сьогодні росія продовжує експортувати свій найприбутковіший товар на довоєнному рівні», – резюмували розслідувачі.

Источник