На заправках починав зникати автогаз

Складна ситуація з імпортними поставками газу в країну привела до локальних випадків відсутності газу на низці АЗК в різних регіонах. Про це повідомляють опитані enkorr представники паливних мереж.

Найбільше помітні перебої з постачаннями у «БРСМ-Нафти». Відсутність автогазу зафіксовано спостерігачами, зокрема, в Полтавській, Київській та Харківській областях.

Крім того, без газу залишилися деякі АЗС групи «Приват» (ANP, Avias тощо) в Кіровоградській, Чернігівській та Донецькій областях. За інформацією учасників ринку, в Київській і Харківській областях на більшості станцій групи реалізація ведеться лише по безготівковому розрахунку (талони, смарт-карти).

В Вінницькій області на початку минулого тижня було зафіксовано поодинокий випадок відсутності газі на АЗК. «На цьому тижні газ є на всіх заправках», — прокоментували ситуацію в одній із компаній області.

Про часткові перебої повідомляють і на півдні. Співрозмовник з Миколаївської області зазначив, що газ регулярно зникає тільки на поодиноких безбрендових заправних станціях, тоді як системні мережі забезпечені продуктом.

У місцевостях, де спостерігаються проблеми з постачаннями автогазу, оператори мереж повідомляють про помітне збільшення попиту. «Продажі зросли на 30-40% порівняно з минулим тижнем. Стрибок попиту у найближчі дні може призвести до зникнення газу і на тих станціях, де він поки ще є», — каже власник невеликої мережі на півдні.

За словами трейдерів, через довгі черги на кордоні ритмічність постачань скрапленого газу почала суттєво постраждати ще на початку жовтня, а страйк польських перевізників виніс проблему на новий рівень. Оператори нагадують, шо український парк газовозів в рази менший за парк паливовозів, що можуть транспортувати ДП та бензин. Саме тому, скраплений газ виявився найбільш вразливим для затримок транспорту на кордоні.

Крім того, варто зауважити, що логістичні проблеми по-різному вплинули на операторів ринку в залежності від їх розміру. Так, дрібних операторів, що мають 1-2 газовози, нинішні затримки на кордоні стали критичними, оскільки забезпечити безперебійне постачання фактично неможливо. Єдиний варіант — придбати газ всередині країни, але через гіперактивний попит на аукціонах внутрішніх виробників ціни в гуртовому секторі зросли вище 60000 грн/т. З доставкою до АЗС вартість аукціонного газу перевищить 34 грн/л, що вже більше середньої роздрібної ціни по країні 33,54 грн/л.

Рітейлери відмічають, що ситуація може себе вичерпати з похолоданням, яке призведе до традиційного зниження попиту на автогаз у роздрібних мережах.

Источник