Мріють повернутися: як одесити організували в Румунії школу для українських дітей (фото)

Українці в евакуації стикнулися з багатьма проблемами. Одна з них — освіта дітей. Адже кожна країна чекає інтеграції приїжджих, а українці хочуть повернутися додому коли війна закінчиться і тому для них важливо не відривати дитину від української системи. В Бухаресті українці змогли організувати освітній центр.

Як він працює, розповіла у Медіа Центрі Україна – Одеса координатор проекту Ксенія Ширяєва та батьки учнів.

Як з’явився проект

Ідея школи прийшла до Ксенії через те, що ії родина мріє повернутися додому коли закінчиться війна. Вона знайшла багато однодумців, але організувати школу виявилося не так легко.

Я зверталася до української діаспори в Румунії. Але насправді це все ж таки вже більш румуни з українським походженням. Вони говорили мені, що такий проект буде нелегальним. Що в Румунії є своя система і що в мене нічого не вийде, – розповіла Ксенія.

Ідея створити освітній  центр отримала відклик у британській міжнародній школі Royal School. Але батьки стикнулися з іншими викликами – треба було, щоб хтось навчав їх дітей за українською програмою. Тобто треба було самим організувати освітній процес.

 

Нам запропонували двухетажне приміщення школи Royal School,  у другу зміну після основних учнів. Профінансувати проект зголосилися в ООН. Наразі в нас більше 200 учнів і 20 людей, які навчають,- доповнила Ксенія.

Освітний центр де вчать навчатися

І все ж таки це не зовсім школа. Тому що, Міністерство освіти України пропонує онлайн-навчання, щоб в подальшому діти могли навчатися після повернення в своїх школах. Тобто Україна не може відкривати школи в інших державах, але підтримує такі освітні хаби. До того ж за бажанням зараз українські діти можуть відвідувати і румунські школи в бажаний для себе час, щоб потрохи інтегруватися в суспільство в якому живуть вже рік.

В мене двоє дітей – 12 та 15 років. Коли ми сюди приїхали і постало питання освіти спочатку я розгубилася, тому що взагалі не уявляла, як це буде. А потім з’явився цей проект і я бачила, як діти буквально біжать туди. Адже там є живе спілкування з однолітками, а це дуже важливо. Після тривалого часу карантину для дітей потрібні живі уроки, а не онлайн, щоб краще засвоїти матеріал,- розповіла мати учнів Наталія Шевцова.

Школа для тих, хоче повернутися додому

Українці вдячні Румунії за прихисток. Але такий центр це не тільки про навчання, а про соціалізацію. Адже зараз там вчаться діти не тільки з Одеси, а і Маріуполю, Запорізької та Херсонської областей. До того ж на вивчення румунської мови треба багато часу, а вчитися треба зараз.

Ми спілкувалися з батьками і усі хочуть додому. А цей проект дає можливість дітям спілкуватися рідною мовою, говорити з однолітками про свої почуття. Адже кожен відчуває теж саме, що і ти,- розповіла мати учнів Олена Гудзь.

Треба зазначити, що схожі проекти працюють і в інших румунських містах. В усіх випадках батьки змогли самі організувати освітні центри для своїх дітей для того, щоб в іншій країні вони відчували меньше стресу і були майже, як вдома.Источник