Latvijas propana gaze продає в Україну лише продукт Orlen, — директор компанії

Латвійський газотрейдер Latvijas propana gaze реалізує на експорт Україну лише скраплений газ виробництва Orlen Lietuva, що доставляється з Мажейкяйського НПЗ на термінал компанії у Ризі. Про це в коментарі enkorr заявив директор Latvijas propana gaze Анатолій Черних.

«Весь ланцюжок абсолютно прозорий, при продажі ми надаємо усі необхідні документи, включаючи інвойсу та сертифікату якості від Orlen, транспорті накладні, сертифікат походження, виданий Торгово-промисловою палатою Латвії, що слідкує за обсягами закупленого у Orlen газу», — наголосив А. Черних. Він наголосив, що Latvijas propana gaze має терм контракт на постачання LPG з Orlen Lietuva, обсяги якого задовільнять попит зі сторони українських контрагентів.

За його словами, усі документи ретельно перевіряються латвійською та українською митницею і при цьому жодного разу відправлення не були анульованими чи затриманими.

Як повідомляв enkorr з посиланням на джерела у польській трединговій компанії, російський скраплений газ успішно знаходить обхідні маршрути на шляху в Україну. При цьому Latvijas Propana Gase згадувалася як найбільший постачальник у Польщу крупних партій LPG с європейськими та латвійськими сертифікатами походження, в основі яких лежить російський продукт. Згідно з даними джерела, більшість цього обсягу транзитом через Польщу їде в Україну.

«Щодо постачань в Польщу. Наша компанія Latvijas propana gaze історично продає гуртом скраплений нафтовий газ на території всій Прибалтики та у країни Західної Європи. Наша компанія не здійснює доставку товару, а реалізує ресурс з власних терміналів та оформлює усі необхідні документи, згідно з нормативами ЄС, вказуючи усю інформацію. Усі оформлені товари проходять через перевірку контролюючих інституцій, особливо після прохання, що надійшло від української влади, — каже пан Черних. – Наша компанія не має можливості контролювати подальшу долю даного товару і документів, по яким цей товар виходить у вільний ринок, і тим більше його можливий перепродаж українським клієнтам».

За даними «Консалтингової групи А-95», постачання скрапленого газу Latvijas propana gaze в Україну склали за січень-серпень 2023 р. 25,09 тис. т. При цьому у період до запровадження у травні 2023 р. вимоги надання сертифікату походження на українському кордоні щомісячні постачання складали біля 5,2 тис. т, після – біля 1,1 тис. т.

Постачання Latvijas propana gaze в Україну, тис. т

За словами А. Черних, змішування газу з ресурсом російського виробництва для отримання латвійського сертифікату походження з подальшою відправкою в Україну не має сенсу. «Наша ТПП в обов’язковому порядку вимагає зазначати усі компоненти суміші, підтверджуючі це документами, і ця інформація вказується у сертифікаті. Навіть якщо там буде 1% газу РФ, це буде видно у сертифікаті, а відповідно смислу в цьому немає», — вважає власник латвійської компанії і додає, що партія зі згадуванням рф приречена на відмову в митному оформленні в Україні.

Нагадаємо, що українські трейдери також неодноразово наголошували, що термінали країн Балтії та Польщі є крупним отримувачами газу з РФ, який по всім ознакам може опинятися в Україні з документами сумнівного походження. Причому, якщо імпорт російського газу в Польщу у 2022-2023 р. зберігся на рівні 2021 року, то країни Балтії значно збільшили постачання після вторгнення рф в Україну. За даними трейдерів, наразі імпорт російського газу в, зокрема в Латвію, в декілька разів перевищує обсяги внутрішнього споживання LPG.

Залізничні відвантаження скрапленого газу з рф до Латвії у 2023 р., тис. т

Станція

січ

лют

бер

кві

тра

чер

лип

сер

Болдерая

5,8

6,8

8,8

19,9

19,1

5,5

5,9

5,6

Валмієра

1,4

1,1

1,8

1,1

1,8

1,1

1,5

1,1

Даугавпілс

16,1

14,3

20,0

21,9

19,0

8,5

11,4

15,2

Олайне

1,4

1,6

1,6

2,1

1,5

1,5

1,1

1,5

Мангалі

0,1

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

0,0

Источник