«Дитячий табір у Криму, звідки немає повернення», — болгарське видання про викрадення росією з України тисячі дітей та молоді

Асіф АлієвQHA 08 Березня 2023, 13:44

З початку війни Росія вивезла з України тисячі дітей та молоді. Часто виправдання звучать так: гуманітарні причини. Тим часом гуманітарні організації та дослідницькі групи впевнені, що викрадення є систематичними і, можливо, навіть військовими злочинами.

Про це пише болгарське видання Факти.

Табір у Криму, якому немає кінця

В інтерв’ю британській «Times» кілька постраждалих сімей з окупованих Росією українських територій розповідають свої історії. 11-річна Лілія з Херсона, яка у вересні опинилася в російській окупації.

Потім її та її однокласників запросили до двотижневого дитячого табору на українському півострові Крим, анексованому Москвою в 2014 році. Мама Лілії Тетяна розповіла британському виданню, що боялася відправляти доньку на екскурсію до Криму, але школа не давала їм права вибору. Змусили принести свідоцтва про народження дітей та інші документи, необхідні для екскурсії.

Хоча спочатку дітям було добре, Лілія поступово почала розповідати мамі, що з ними розмовляють лише російською, а щоранку змушують співати гімн Росії.

Після закінчення табору, замість того, щоб поїхати додому через два тижні, Лілію перевели в інший табір у Криму, а директор обірвав зв’язок з її матір’ю.

Щось подібне пережила 15-річна Анастасія. Після більш ніж двох тижнів «екскурсії» в Криму вона написала своїй матері повідомлення, в якому начальники таборів сказали їм передати батькам, що якщо вони приїдуть до них, їм дадуть квартири і гроші, британці газета сказала.

Перебуваючи на території Криму, Анастасію не випускали за межі табору, а всім дітям показували російські пропагандистські фільми.

Анастасія та Лілія – серед щасливчиків, яким вдалося возз’єднатися з батьками. Це сталося за сприяння української організації «Збережи Україну».

Організація вивезла матерів дітей до Криму, де вдалося знайти дівчат. Дорога, яку вони проїхали, склала понад 8 тисяч кілометрів, повідомляє британське видання.

За даними Києва, Україні вдалося повернути в сім’ї 307 дітей.

Скільки дітей викрадають?

З початку війни рік тому неодноразово надходили повідомлення про «зникнення» українських дітей та молоді на підконтрольних Росії територіях. У вересні 2022 року Москва підтвердила, що привезла до Росії 1800 дітей-«сиріт» з України, пише німецьке NTV.

Лабораторія гуманітарних досліджень Єльського університету в США нещодавно припустила, що близько 6 тисяч українських дітей були викрадені до Росії.

Український уряд говорить про 16 тис. Їх точну кількість важко перевірити.

Організація допомоги

Міжнародна організація «SOS Дитячі Містечка» підтвердила німецькому громадсько-правовому телебаченню ZDF, що на території їхніх ділянок у Росії є українські діти. Як вони там опинилися, незрозуміло.

Згідно з розслідуванням ЗМІ, міжнародна гуманітарна організація причетна до систематичного викрадення українських дітей з Росії. На фото, отриманих редакцією, видно, як українських дітей вивозять у підмосковне село Томіліно.

Там їх, начебто, передають російським прийомним батькам, повідомляє ZDF.

Москва неодноразово заперечувала, що викрадення були навмисними, і зображувала їх як «порятунок» дітей, яких вона хотіла вивести із зон активних бойових дій. Неповнолітніх часто вивозять до Росії на тій підставі, що там вони можуть підлікуватися або оздоровитися.

Такі організації, як Save Ukraine, невпинно працюють над возз’єднанням сімей та їхніх дітей. Разом з Києвом масові викрадення українських дітей розслідує і головний прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, який минулого тижня перебував в Україні.

Источник