Депутатам презентували напрацювання щодо першочергових кроків держави після деокупації Криму

Фото: пресслужба Представництва Президента в АРК Ліна Тимошина 11 Травня 2023, 09:29

10 травня у Верховній Раді України відбулася презентація напрацювань робочої групи, створеної на базі Представництва Президента в АР Крим за дорученням Президента України Володимира Зеленського, “Деокупований Крим: першочергові кроки держави”.

Про це повідомляє пресслужба Представництва Президента в АР Крим на сторінці у Facebook.

Документ першочергових кроків презентували для народних депутатів під головуванням першого заступника Голови Верховної Ради України Олександра Корнієнка та Постійної Представниці Президента в АРК Таміли Ташевої.

Фото: пресслужба Представництва Президента в АРК

Корнієнко на відкритті зауважив, що тема окупованого Криму стала ключовою на тлі Кримської платформи та її парламентського виміру.

Ми маємо говорити про конкретику, яка чекає на нас після деокупації. Це все перспектива без чітких часових рамок, адже деокупація може статися як завтра, так і за кілька місяців. Потрібно готувати проєкти, ініціативи та підґрунтя для реінтеграції. У нас є дуже великий обсяг роботи, яку ми маємо виконувати разом”, — сказав Корнієнко.

На сторінці у Facebook перший заступник Голови ВРУ зазначив, що у межах зустрічі була представлена презентація про напрацювання пропозицій щодо ключових кроків держави, які дозволять реалізувати безпечну реінтеграцію деокупованої території Криму та Севастополя.

В цьому контексті виникає багато питань та викликів, зокрема: готовність публічної влади та підготовка кадрів; демілітаризація; геополітика та безпека, — додав Корнієнко.

Таміла Ташева сказала, що всі розуміють, що деокупація станеться політико-дипломатичним та військовим шляхом – тобто гібридним. Сподіваємося, це відбудеться якомога швидше, тому маємо бути готовими до всього цього процесу.

Фото: пресслужба Представництва Президента в АРК

Зрозуміло, що провідна та ключова роль буде за українським парламентом, саме тому для нас важлива синхронізація дій із парламентарями, учасниками Кримської платформи, головами комітетів і груп дружби”, — зауважила вона.

Постійна Представниця ознайомила присутніх із майбутніми кроками Української держави у сферах: відновлення органів публічної влади та кадрова політика, питання відповідальності за злочини, верифікації документів та судових рішень, питання права власності, гуманітарної політики, а також рішення щодо громадян рф, які в’їхали на окупований півострів після 2014 року незаконним шляхом.

Зазначається, що народні депутати особливу увагу приділили кримінальній відповідальності на деокупованих територіях: кого і за що притягуватимуть до неї, а також про необхідні зміни у законодавство України, які будуть враховувати контекст тривалої окупації.

Фото: пресслужба Представництва Президента в АРК

Голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Сергій Іонушас зазначив, що наразі на базі комітету працює робоча група, яка займається цим питанням. Він сказав, потрібно напрацювати певні зміни, які перш за все стосуватимуться не процедури амністії, а саме процедури звільнення від кримінальної відповідальності.

Звільнення можливе за умови сприяння особи у розкритті кримінального провадження, її щирого розкаяння, а також відшкодування чи усунення заподіяної шкоди. Важливо те, що ця процедура стосується злочинів невеликої тяжкості, — пояснив Іонушас.

Окремо обговорили процедуру видворення громадян рф з Криму, які незаконно в’їхали в Крим після 2014 року. Важливою темою стала демілітаризація освіти на звільненому півострові. Голова Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак розповів про певну візію перехідного періоду щодо освітнього процесу на деокупованій території.

Вчителі, які поїдуть працювати в Крим після звільнення, мають бути як мінімум двомовними та психологічно підготовленими — адже це робота з дітьми, яким “промивали мізки” 9 років. Вочевидь, що Закон “Про державну мову” не зможе запрацювати з першого дня деокупації. Я дуже підтримую ідею перехідного законодавства. Очевидно, що воно буде необхідне практично для кожної сфери”, — розповів Бабак.

Фото: пресслужба Представництва Президента в АРК

Источник