Близько 30 тисяч кримських татар залишили Крим через «часткову мобілізацію» Росії, — громадське об’єднання Qırım Gayesi

CRIMEA, RUSSIA — MAY 4, 2019: Participants in Hidirlez, a Crimean Tatar national folk festival, gather in Bakhchisaray to welcome the arrival of summer and share hopes of a fair yield. Sergei Malgavko/TASS Асіф АлієвQHA 03 Березня 2023, 17:00

Громадське об’єднання Qırım Gayesi опублікувало факти щодо порушення міжнародного гуманітарного права на території Криму за рік з початку повномасштабної війни.

Серед них чисельність кримських татар, які залишили окупований півострів через небажання воювати за російських окупантів проти української армії, факти, що стосуються тортур та репресій на півострові, мілітаризація лікувальних закладів тощо.

10 фактів про порушення міжнародного гуманітарного права у Криму

  • Близько 30 тисяч кримських татар були змушені залишити Крим через спрямовану проти них “часткову мобілізацію” до російської армії.
  • Щонайменше 100 мешканців з окупованих територій перевезено до Криму та утримуються у спеціальній в’язниці в режимі “інкомунікадо”. З них не менше 14 осіб – журналісти, волонтери, активісти та лідери місцевих громад Херсонщини.
  • 46 дітей-сиріт із Херсона було вивезено до Криму. Їхнє місцеперебування, стан здоров’я та умови догляду ретельно ховаються. Ще понад 100 українських дітей утримують у кримських санаторіях на підставі втрати зв’язку з батьками.
  • Щонайменше 20 кримінальних справ у Криму завели на мешканців окупованих територій за звинуваченнями у таких злочинах як “Акт міжнародного тероризму” та “Участь у незаконних збройних формуваннях”. Щонайменше трьох із них катували.
  • 12 випадків викрадення людей зафіксовано за цей рік. У двох випадках викрадені потім вийшли на волю, через два — стали фігурантами кримінальних справ. У 8 випадках про долю викрадених нічого не відомо.
  • Не менше 39 кримінальних справ порушено у Криму за підозрами у зв’язках з українськими спецслужбами або за дії на підтримку України. З них 13 за висловлювання проти російських військових чи заклики до насильства проти них.
  • 18 осіб зазнали адміністративного арешту за виконання українських пісень та інші прояви своєї позиції проти війни. Термін арешту варіювався від 2 до 15 діб.
  • 247 протоколів про правопорушення було складено проти кримчан за виступи проти війни чи демонстрацію підтримки України. У 235 випадках люди були визнані винними, піддані штрафам та неправовим формам переслідування.
  • 10 осіб на місяць – середня кількість кримчан, яких засудили за ухилення від призову у 2022 році. У новому році темпи становлять 12 осіб на місяць. Всього за рік, що минув, до судів надійшло 124 кримінальні справи.
  • Як мінімум 6 лікувальних закладів частково чи повністю реквізовано під потреби російських військових та без альтернативи для місцевих жителів. Щонайменше 62 кримські лікарі були відправлені на тривалий термін до окупованих регіонів.

Источник